Hemşireler, Yabancı Hemşire Gelmesini İstemiyor
Hemşireler, Yabancı Hemşire Gelmesini İstemiyor
31 Temmuz 2014 Perşembe - 07:32
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
hemsireler-yabanci-hemsire-gelmesini-stemiyor

İ.Ü. Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi tarafından yapılan araştırmada, hemşirelik öğrencilerinin yüzde 83.1’i, öğretim elemanlarının ise yüzde 93.8’i yabancı hemşire istemiyor.

Katılımcıların yüzde 84’ü hemşire açığının kapatılmasında tek çözüm yolunun ‘Hemşirelerin çalışma ortamlarının iyileştirilmesi’ (maaş, çalışma koşulları..vb) gerektiğini söyledi.

TÜRK HEMŞİRELER YABANCI HEMŞİRE İSTİYOR MU?

İ.Ü. Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi tarafından yapılan araştırmada, hemşirelik öğrencilerinin yüzde 83.1’i, öğretim elemanlarının ise yüzde 93.8’i yabancı hemşire istemiyor. Katılımcıların yüzde 84’ü hemşire açığının kapatılmasında tek çözüm yolunun ‘Hemşirelerin çalışma ortamlarının iyileştirilmesi’ (maaş, çalışma koşulları..vb) gerektiğini söyledi.

Prof.Dr. Aytolan Yıldırım, Yard.Doç.Dr. Seren Harmancı, Araştırma Görevlisi Eşkin Bacaksız tarafından yapılan araştırmada, sağlıkta özel sektörün giderek büyümesi ile hemşire açığının arttığına dikkat çekildi. Araştırmada, Sağlık Bakanlığı tarafından 2012 yılında çıkartılan 663 Sayılı Kararname ile Türkiye’de yabancı hemşire istihdamının önünün açıldığı belirtildi.

İşte sonuçlar

Araştırmaya öğrencilerin çoğunluğu (yüzde 73.7), öğretim elemanlarının ise tamamı katıldı.

YÜZDE 85’İ YABANCI HEMŞİRE İSTEMİYOR

Araştırmada katılımcıların yüzde 85.3’ü ‘Yabancı hemşirelerin ülkemizde istihdam edilmesine yönelik görüşünüz nedir?’ sorusuna ‘Bu uygulamayı desteklemiyorum’ yanıtını verdi. Katılımcıların yüzde 8’i, ‘Ne destekliyorum, ne de desteklemiyorum’ yanıtını verirken, yüzde 6.7’lik kesim ise, ‘Destekliyorum’ yanıtını verdi.

UZAKTAN EĞİTİM?

Katılımcıların yüzde 96.7’si ise, ‘Uzaktan eğitim programları ile hemşirelikte lisans eğitimi verilmesi’ uygulamasına karşı çıktıklarını ifade etti.

ÜCRETLER ARTIRILSIN

Yabancı hemşire istihdamını desteklemeyen grubun yüzde 85.9’unun, destekleyen veya kararsız kalan grubun ise yüzde 63.6’sının ‘Hemşirelerin ücretlerinin artırılması’ seçeneğini bir çözüm olarak gördüğü ve aradaki bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu ortaya kondu.

YABANCI HEMŞİRE EN ÇOK HANGİ ÜLKELERDEN GELİR?

Katılımcıların ‘Sizce ülkemize çalışmak için hangi ülkelerden hemşireler gelecektir?’ sorusuna şu yanıtlar verildi:

Yüzde 84 Türk Cumhuriyetler

Yüzde 62.7 Eski Sovyet Cumhuriyetleri

Yüzde 75.3 Uzak Doğu Ülkeleri

Yüzde 78 Orta Avrupa Ülkeleri

UZAKTAN EĞİTİME DAVA !

Meslek lisesi ve özel okullarda hemşire yetiştirilmesine karşı olduklarını her platformda açıklayan Türk Hemşireler Derneği, temel mesleki eğitimi hemşirelik olmayan sağlık çalışanlarına tanınan uzaktan lisans tamamlama hakkının iptali için dava açmıştı.

Medya Sağlık

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.