Hastanın cebi yine delinecek!
Hastanın cebi yine delinecek!
20 Kasım 2014 Perşembe - 11:31
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
hastanin-cebi-yine-delinecek

2015 bütçe görüşmeleri Meclis Plan Bütçe Komisyonunda devam ediyor. Bugün Sağlık Bakanlığı bütçesi görüşülecek. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konsey Başkanı Dr. Bayazıt İlhan, bütçenin hastadan çok sağlık sermayesini mutlu edeceğine dikkat çekiyor.

2015 bütçe görüşmeleri Meclis Plan Bütçe Komisyonunda devam ediyor. Bugün Sağlık Bakanlığı bütçesi görüşülecek. 2015’te sağlık alanına ayrılacak bütçe yurttaşları ne kadar memnun eder bilinmez ama Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konsey Başkanı Dr. Bayazıt İlhan, bütçenin hastadan çok sağlık sermayesini mutlu edeceğine dikkat çekiyor. Çıkartılacak yasalarla da hastanın devlet hastanesine gitmesiyle özel hastaneye gitmesi arasında hiçbir farkın kalmayacağını belirten İlhan, “Sigortalı ya da sigortasız yurttaşlar her şekilde yine sağlığa çok para ödeyecek. Parası olan nitelikli sağlık hizmeti alabilecek” diye konuştu.
 

FARK ÜCRETLERİ GİDEREK ARTIYOR

Sadece sağlık alanında değil birçok alanda bütçe ile ilgili konuşulması gereken çok şey olduğunu ifade eden TTB Başkanı Bayazıt İlhan, hekimlerin ve sağlık çalışanlarının özlük hakları yönünden de önemli talepleri olduğunu hatırlattı. İlhan, “Taşeronlaşmadan tutun da emekliliğe yansıyan temel ücretteki düşüklüğe, performans sistemine kadar büyük problemler var alanda” dedi.

İlhan, vatandaşların aldıkları sağlık hizmetleri ve buna karşılık ödedikleri açısından ciddi sıkıntılar olduğuna vurgu yaptı. Son yıllardaki düzenlemelerle birlikte yurttaşların cebinden fazla para ödemeden nitelikli sağlık hizmeti alamadığını söyleyen İlhan şunları dile getirdi: “Kamu hastanelerinde, aile hekimliklerinde yazılan reçetelerde çok yüksek miktarda fark ücretleri alınmaya başlandı. Özel hastanelerde alınan fark ücretleri Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) ödediği rakamların iki katına kadar çıktı. Tersten söylersek siz özel hastane sigortanızla gidip sağlık hizmeti aldığınız zaman SGK sadece üçte birini ödüyor artık. Siz sağlık hizmetinin üçte ikisini öder hale geldiniz. Bunun yanında bazı sağlık hizmetleri de istisna sağlık hizmetleri olarak tanımlandı. Eğer bu kapsamda bir sağlık hizmeti alıyorsanız SGK’nin ödediğinin üç katı bir fark ücreti ödüyorsunuz. Üstelik bu fark ücretini kamu ve üniversite hastaneleri için de ödüyorsunuz” dedi.

GENÇLER VE YOKSULLAR PRİM MAĞDURU

İlhan, sigortası bulunmayan vatandaşların durumuna da dikkat çekti. Sağlık Bakanlığının geçtiğimiz aylarda cepten ödeme yapan hastaların ödemeleri gereken başka bir tarife yayımladığını hatırlatan İlhan, şunları anlattı: “SGK Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) üzerinden ödeme yapıyor hastanelere. Sağlık Bakanlığı da SGK’siz hastalar için farklı bir tarife uygulayacağını belirtti. Bu tarife de iki ile üç katı arasında değişiyor. Sigorta prim borcu olan yurttaşlar zaten mağdur. Sigortasız olmanın verdiği mağduriyetin yanında SGK’nin ödediğinin iki üç katı ödeme yapmak zorunda bırakılıyor insanlar. Kimin borcu var dönüp baktığımızda ya primini zamanında yatıramayan küçük esnafın (ki yaklaşık 5 milyon kişinin bu şekilde prim borcu olduğu söyleniyor), ya üniversiteyi yeni bitirmiş işe girememiş ya da üniversiteyi kazanamamış 18 yaşını tamamlamış gençlerimizin prim borcu var. Yani yoksul yurttaşların ve gençlerin ciddi şekilde mağdur eden bir uygulama ile karşı karşıyayız. Paran yoksa sağlık hizmeti de alamıyorsun” dedi.

Nitelikli sağlık hizmeti almak için yurttaşların ceplerinden ciddi paralar ödemek zorunda olduğunu vurgulayan İlhan, 2015 bütçesinde de benzer bir uygulama ile karşılaşacağımıza işaret etti.

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.