Hastanelerde Çok Dilli Hizmet Başladı
Hastanelerde Çok Dilli Hizmet Başladı
01 Mayıs 2014 Perşembe - 13:27
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
hastanelerde-ok-dilli-hizmet-basladi

Diyarbakır'da bulunan kamu hastanelerinde tabela ve yönlendirme levhaları 5 farklı dilde hazırlandı.

Hastanelerin tabela ve yönlendirme levhalarında Türkçe'nin yanı sıra Kürtçe, Zazaca, Arapça ve İngilizce ifadeler yer alıyor.

Bu kapsamda Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne anne sütünün önemini Türkçe ve Kürtçe anlatan pankart asıldı.

Diyarbakır Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi ise Kayapınar ilçesinde açacağı poliklinik hakkında vatandaşları Türkçe ve Kürtçe hazırladığı pankartlarla bilgilendirdi.

"Görme engelliler için Braille alfabesi de olacak"

Diyarbakır Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. İbrahim Uygun AA muhabirine, hastalarla daha iyi iletişim kurmak amacıyla bazı hastanelerde astıkları pankartlarda Türkçe'nin yanı sıra Kürtçe mesajların da yer aldığını söyledi.

Özellikle kırsaldan gelen ve Türkçe bilmeyen kadınlarla hastanedeki çalışanların az da olsa anlayacakları dilde iletişim kurmalarının önemine vurgu yapan Uygun, şöyle konuştu:

"Hastane tabelalarının yanı sıra yönlendirme levhalarında sadece Türkçe ve Kürtçe değil, Arapça, Zazaca ve İngilizce yazılar da yer alıyor. Ayrıca görme engeller için Braille alfabesi de olacak. Hasta ile doktorun aynı dili konuşması aralarında yakınlık sağlar, biz buna büyük önem veriyoruz. Çok dilli tabela ile ilgili çalışma yapıyoruz. Bunlar normal şeylerdir. İnsanların dilinin yanı sıra saç, göz ve ten rengi farklı olabilir ama tüm insanların dişi beyazdır. Bu nedenle çok dilli bir sağlık hizmeti anlayışını benimsedik. Ana tabelamız Türkçe olacak ancak onun yanında farklı dillerde de tabelalar yer alacak. Hastane içerisindeki yönlendirme levhalarımız da çok dilli olacak. Çok dillilik insanları birbirinden ayrıştırmaz, aksine kaynaştırır."

"Arapça ve Soranice kursu da açmayı planlıyoruz"

Hastanelerin dışındaki Türkçe ana tabelanın yanında ayrıca üzerinde farklı dillerde yazıların yer aldığı bir tabelanın daha asılacağını kaydeden Uygun, "Bunu devam ettireceğiz. Diş polikliniğini 'Dişler beyaz' sloganı ile açıyoruz. Çünkü herkesin dişi beyazdır. İnsanlık olarak herkesin eşit olduğunu vurgulamak istiyoruz" dedi.

Uygun, vatandaşların Kürtçe asılan pankartlarla ilgili duydukları memnuniyeti ilettiğini kaydederek, çalışan personele yönelik Kürtçe ve Zazaca dil eğitimi verdiklerini anlattı.
Aralarında hemşire ve doktorların da yer aldığı 200 kişinin bu kurslara katıldığını vurgulayan Uygun, sözlerini şöyle tamamladı:

"Irak'tan da çok sayıda hasta geliyor. Bu nedenle Arapça ve Soranice kursu da açmayı planlıyoruz. Dillerin farklı olması birbirimizden uzaklaşmamızı gerektirmez. Diğer hastanelerimizde de çok dilli tabela, hasta karşılama ve yönlendirme pankartı hizmeti olacak. Herkese hitap etmeyi hedefliyoruz. Hastaneye gelen bir vatandaşımız kendi dilinde konuşan doktorla karşılaşırsa güveni artıyor. Bu sağlık hizmetinin kalitesini de artırıyor. Hem erken teşhis hem de tedavinin yönlendirilmesine kadar önemli olduğunu düşünüyoruz."

Kaynak: AA

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.