Hasta mahremiyetine paravanlı çözüm
Hasta mahremiyetine paravanlı çözüm
24 Ağustos 2016 Çarşamba - 12:54
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
hasta-mahremiyetine-paravanli-cozum

Gökhan KAYA Sağlık Bakanı Recep Akdağ, muayene sırasında hastaların en çok sıkıntı yaşadığı konuların başında gelen mahremiyet konusuna el attı. "Hasta mahremiyetine saygı gösterilmesi' konulu bir yazıyla hastaneleri uyaran Bakan Akdağ, mahremiyet için gerekli tedbirlerin alınmasını istedi. Sahada yapılan incelemelerde; muayene, tetkik ve tedaviler ile özellikle cerrahi işlemler sırasında ve yoğun bakım ünitelerinde hasta mahremiyetine yeterince uyulmadığının tespit edildiğini kaydeden Bakan Akdağ, bazı uyarılarda bulundu. Bu kapsamda yoğun bakım üniteleriyle girişimsel işlemler ve görüntüleme gibi hastanın bedeni üzerinde yapılan tüm uygulamalarda hasta mahremiyetini sağlayacak tedbirler alınacak. Hastayı hazırlama işlemleri s

Gökhan KAYA

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, muayene sırasında hastaların en çok sıkıntı yaşadığı konuların başında gelen mahremiyet konusuna el attı.

"Hasta mahremiyetine saygı gösterilmesi' konulu bir yazıyla hastaneleri uyaran Bakan Akdağ, mahremiyet için gerekli tedbirlerin alınmasını istedi.

Sahada yapılan incelemelerde; muayene, tetkik ve tedaviler ile özellikle cerrahi işlemler sırasında ve yoğun bakım ünitelerinde hasta mahremiyetine yeterince uyulmadığının tespit edildiğini kaydeden Bakan Akdağ, bazı uyarılarda bulundu. Bu kapsamda yoğun bakım üniteleriyle girişimsel işlemler ve görüntüleme gibi hastanın bedeni üzerinde yapılan tüm uygulamalarda hasta mahremiyetini sağlayacak tedbirler alınacak. Hastayı hazırlama işlemleri sırasında mahremiyet esaslarına azami ölçüde dikkat edilecek. Bu çerçevede mahremiyeti sağlayacak şekilde bedenin mahrem yerini örten önlük ve bone kullanımına dikkat edilecek. Poliklinik, acil servis, gözlem ve hasta odaları ile kan alma gibi birden çok hastanın bir arada bulunduğu alanlarda hasta mahremiyetini koruyacak şekilde perde ve paravanla ayırma gibi düzenlemeler yapılacak. Klinik görüşmeler, muayene, işlem ve tedavi, görüntüleme ve hasta transferi işlemlerinde Hasta Hakları Yönetmeliğinde öngörülen ilkelere uygun davranılacak. Hasta ve tedavisi ile doğrudan ilgili olmayan kimselerin sağlık personeli de dahil, tıbbi müdahale sırasında mahalde bulunmayacak ve hastanın sağlığı ile ilgili bilgilerin gizliliği sağlanacak. Ölüm olayı sonrasında da mahremiyet hakkına riayete devam edilecek.

Bu hususlara dikkat edilmesini isteyen Bakan Akdağ, hasta mahremiyetine saygı ilkesini ihlal eden kişi ve kuruluşlar hakkında ilgili mevzuat çerçevesinde işlem yapılması talimatı verdi.

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.