Gelir testine girmeyen vatandaşa af geliyor
Gelir testine girmeyen vatandaşa af geliyor
08 Mayıs 2014 Perşembe - 09:46
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
gelir-testine-girmeyen-vatandasa-af-geliyor

Gelir testine girmeyen vatandaşa müjde. 7 milyarlık borçla karşı karşıya kalan 3.5 milyon kişiye af geliyor

Hükümet, gelir testine girmediği için 7 milyar liralık borçla karşı karşıya kalan 3.5 milyon kişiyi affetmeye hazırlanıyor. Başbakanlığa sunulan sosyal güvenlik paketi kapsamında çoğu gençler olmak üzere gelir testine girmeyenlere çıkan faturanın önemli bir bölümü siliniyor. Teste girmeyenlere ek süre verilirken gelir dilimleri yeniden belirleniyor ve silinmeyen borçlara da 1 yıl taksitlendirme imkanı getiriliyor.

EK SÜRE VERİLİYOR

İki yıl önce zorunlu hale gelen gelir testini yaptırmayan vatandaşlara yönelik af düzenlemesi de bu pakette yer alıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, sosyal güvenlikte gelir testi zorunluluğunun 1 Ocak 2012'de geldiğini anımsatarak, "Bu kapsamdaki vatandaşların hangi oranda prim ödemesi gerektiğini bilmiyoruz. SGK'nın alacağı 7 milyar liraya ulaşmış durumda. Bu vatandaşlar gelir testine girmemiş. Ek süre gerekiyor" dedi. Gelir testine girmediği için adına en yüksek miktardan prim borcu çıkarılanlara 3-4 ay içinde tekrar teste girme imkanı tanınacak. Teste göre ödemesi gereken tutar belirlenecek. Mevcut sistemde aile içinde kişi başına geliri brüt asgari ücretin 3'te 1'inden az olanların, yani 357 liranın altında olanların primini devlet ödüyor.

HAZAL ATEŞ

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.