Enginarın Sağlığımıza Faydaları
Enginarın Sağlığımıza Faydaları
17 Nisan 2014 Perşembe - 17:35
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
enginarin-sagligimiza-faydalari

Enginarın insan vücuduna sayısız faydası vardır ve kolesterolden diyabete kadar daha birçok hastalıkla mücadele etmektedir.

Ülkemizde bol miktarda bulunan enginar; içeriğindeki kuarsetin, rutin, gallik asit ve sinarin nedeniyle kanser, kalp hastalığı, karaciğer bozukluğu, yüksek kolesterol ve diyabet gibi birçok sağlık problemine karşı koruma sağlıyor.

Enginar kolay tüketilebilen, besleyici mineraller ve fitokimyasallar içeren bir sebzedir. Çoğu kişinin en sevdiği parçası ortasıdır fakat aslında en faydalı yeri, yapraklarıdır.

Kolesterolü düşürür
 
Enginar yaprağı özünün, hastalıklarla mücadele edip ömrü uzattığı; 2009 senesinde İngiltere'de yapılan bir araştırma ile ispat edilmiştir. 2004 senesinde ABD Tarım Bakanlığı tarafından yürütülen kapsamlı analiz ise enginarın, en sık tüketilen sebze olduğunu ortaya koydu. 

Enginar; Amerika'da en çok tüketilen sebzeler içinde yer alıyor. Amerika'da gerçekleştirilen 12 haftalık bir araştırmaya katılan 75 hastaya; her gün 1280 miligram enginar yaprağı verilmiş. Araştırma sonunda, deneklerin total kolesterol düzeyinde yüzde 4.2 oranında azalma olduğu kaydedilmiş.

Yaprağı sindirim dostu

 
Enginarın kalp sağlığına ve yüksek kolesterol hastalarına etkisini incelemek için yapılan başka bir çalışmada ise enginar yapraklarının tedavi edici etkisinedir. Enginardaki yüksek sinarin konsantrasyonu; sadece kolesterol değil, sindirim sistemine de katkıda bulunur. Sinarin, safra üretimini uyarıcı olarak bilinir fakat yağların sindirimini ve absorbe edilmesini de sağlar.

Karaciğerdeki dokuları koruyor

Her derde deva bir bitki olan enginar; safra üretimini artırdığı için karaciğer sağlığı açısından da çok önemlidir. Enginar, flavonoid silimarin içeren güçlü bir karaciğer koruyucudur. Karaciğerdeki dokuların hücre zarlarının içinde meydana gelen lipit peroksidasyon sürecini düzenler. 

Enginarın içeriğindeki birçok güçlü polifenol ise prostat kanserinin önlenmesinde rol oynar. Enginar tüketimi meme kanseri ve lösemi tedavisinin yönetiminde de etkili olduğu bilinmektedir. Enginar yapraklarındaki kuarsetin ve gallik asit gibi antioksidanların; kanserli hücre ölümünü artırdığı ve kanserli hücrelerin yayılmasını azalttığı yapılan pek çok araştırma ile kanıtlanmıştır. Pek çok araştırma, enginarın mucizevi bir sebze olduğunu ortaya koymuştur.
 
Enginar yaprağı tümörleri küçültüyor
 
Slovak Cumhuriyeti'ndeki Comenius Üniversitesi'nde yapılan bir çalışmada; enginar yaprağı özünün 24 saat içinde lösemi hücrelerini öldürdüğü saptanmıştır.

Zeytinyağı ile birlikte tüketin

Beyin tümörü tedavilerinde; günde 400 gram enginar yaprağı tüketen hastaların yaşam süresinin uzadığı, 2006 senesinde dünyanın saygın tıp dergilerinde yayınlanmıştır. Zeytinyağı ile birlikte tüketildiğinde mide kanserleri üzerinde de tümör küçültücü etkisi olduğu bildirilmiştir.
 
Kolon kanserinde de etkili
 
Enginar yaprağındaki sinarin; karaciğer, prostat, meme, yumurtalık, kolon, akciğer ve mesane kanserlerinde de faydalı oluyor.
 
Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.