Enflasyon farkı torba yasaya eklenecek mi?
Enflasyon farkı torba yasaya eklenecek mi?
07 Ağustos 2014 Perşembe - 16:15
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
enflasyon-farki-torba-yasaya-eklenecek-mi

TBMM Genel Kurulunda görüşülmekte olan Torba Tasarının, 85 inci maddesi üzerine yapılan görüşmelerde Konya milletvekili Mustafa KALAYCI, muhtaç aylığı, memur maaş zamları ve enflasyon farkı verilmesi konularını gündeme getirdi.

Muhtaç engellilere ve yaşlılara reva görülen bu aylıklar vicdanınızı rahatsız etmiyor mu?

Kalaycı, bugün itibariyle 65 yaş aylığının 140 lira, muhtaç, engelli ve 18 yaş altı engelli yakın aylığının 280 lira, başkasının yardımına muhtaç engelli aylığı ise 420 lira olduğunu belirtirken, “AKP Hükûmeti, bu yıl 65 yaş aylığına 10 lira, engelli ve engelli yakın aylığına 20 lira, başkasının yardımına muhtaç engelli aylığına da 30 lira zam yapmıştır. Dikkatinizi çekerim bu komik zamlar yıllıktır. Yaşlılar ve muhtaç engelliler geçen ay zam alamamıştır. 

Yaşlılarımız ve muhtaç engellilerin aylıkları memur maaş kat sayısına göre artırıldığından bu yıla kadar diğer ödemelerdeki artışlardan yararlanamadıkları için aylıklarındaki artış çok düşük kalmış, yaşlılarımız ve engellilerimiz enflasyona ezdirilmiştir. 65 yaş aylığı ve engelli aylıkları mutlaka iyileştirilmelidir çünkü bu aylıklarla geçimlerini sağlamaları mümkün değildir.“ dedi.

Asgari ücretliler ve memurlar enflasyona ezdiriliyor

Kalaycı yaptığı konuşmada, asgari ücrete geçen ay yapılan zammın sadece 45 lira olup enflasyonun altında kaldığını ve kamu çalışanlarının da ilk defa temmuz ayında ikinci yarı yıl zammını alamadıklarını, yılın başında verilen 123 liralık komik zammın ise aylar öncesinden eriyip gitmiş olduğunu, kamu çalışanlarının da enflasyona ezdirildiğini belirtti.

Enflasyon farkını torbaya ekleyin

Kalaycı son olarak, "Asgari ücretlere, taşeron işçilerine, kamu çalışanlarına, emeklilere, yaşlılara ve engellilere bir nebze de olsa nefes aldıracak bir iyileştirmenin bu torba kanunda mutlaka yapılması gerekmektedir.

Hep kendi torbanızı dolduracağınıza biraz da asgari ücretlinin, taşeron işçisinin hâlini bir düşünün; kamu çalışanlarının, emeklilerin, yaşlıların ve engellilerin yaşadıkları sıkıntıları bir görün." dedi.

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.