Emekliye 250 TL taksitle ev başvuruları başlıyor!
Emekliye 250 TL taksitle ev başvuruları başlıyor!
09 Aralık 2015 Çarşamba - 13:00
A1
A2
A3
A4
Genel Haberler
(
Gündem
)
11611 defa okundu
hemen-paylas sayfayı-yazdir
emekliye-250-tl-taksitle-ev-basvurulari-basliyor

250 TL taksitle emeklinin ev alma serüveni bugün başlıyor! İlk aşamada 17 ilde inşa edilecek toplam 4.354 TOKİ konutu için 250 TL taksitle ev alma şartları neler? İşte ayrıntılar...

Emekliye 250 TL’ye ev için başvurular bugün başlıyor. Kamudanhaber İlk aşamada 17 ilde inşa edilecek toplam 4.354 TOKİ konutu için 250 TL taksitle ev alma şartları neler? İşte ayrıntılar... 

TOKİ Başkanı Ergün Turan, 2016’da aylık ortalama 5 bin nitelikli sosyal konutun ihalesine çıkacaklarını ifade ederken, ‘Emekliye İkinci Bahar Projesi’ kapsamında ilk aşamada 17 ilde inşa edilecek toplam 4.354 konut için 9-30 Aralık 2015 tarihleri arasında ön taleplerin alınacağını açıkladı. 

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı M. Ergün Turan, ‘Emekliye İkinci Bahar Projesi’ kapsamında ilk aşamada 17 ilde inşa edilecek toplam 4.354 konut için 9-30 Aralık 2015 tarihleri arasında ön taleplerin alınacağını açıkladı. 

Bu kapsamda 250 lira dolayında taksitle konut sahibi olmak isteyen emeklilerimizin kimlik kartları ile ilgili bankalara başvurularını yapabileceklerini ifade eden TOKİ Başkanı Turan, “Hedefimiz, hiç konut sahibi olmayan emeklilerimizin yüzünü güldürmek, ikinci baharı müjdelemektir” dedi. 

Emeklilerin, daha önce TOKİ’den konut satın almamış olması, başvuru sahibinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine tapuda kayıtlı kat irtifaklı/kat mülkiyetli bağımsız bir bölümün veya konutun bulunmaması, il sınırları içinde bir yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması gerekiyor. Hane gelirinin en fazla 3 bin 200 lira olması şartlar arasında yer alıyor.


HER AY 5 BİN KONUT İHALEYE ÇIKACAK

TOKİ Başkanı Ergün Turan, ocak ayı içinde yaklaşık 5 bin nitelikli sosyal konut için ihaleye çıkacaklarını belirterek 13 ilde inşa edilecek toplam 4 bin 17 konut için 2016 yılının Ocak ayında ihaleleri için tarih belirlendiğini söyledi. Ergün 2016’da aylık ortalama 5 bin konutun ihalesine çıkacaklarını ifade ederken yıl boyunca yakalanacak üretim hedefinin de 60 bine çıkarılacağını ifade etti. Böylece Türkiye’de yıllık konut üretiminin yaklaşık yüzde 10’unu gerçekleştiren TOKİ üretim kapasitesini de yüzde 50 oranında artırmış olacak. Üretimin zirveye çıktığı yıllarda bu rakam yıllık 40 bin civarında seyrediyordu.

17 İLDE ÖN TALEP TOPLANACAK


Konut sahibi olamamış emeklilerin ev sahibi yapılması amacıyla ilk etapta 17 ilde 4 bin 354 konut için yarından itibaren ön talep toplanacağını belirten TOKİ Başkanı Turan, bu kapsamdaki illeri şöyle sıraladı: 

"Bursa-Nilüfer (1.200 konut),  
Balıkesir-Bandırma-Edincik (32 konut),  
Karaman-Kırbağ (400 konut),  
Şanlıurfa-Akabe (304 konut),  
Konya-Meram (499 konut),  
Elazığ-Merkez (280 konut),  
Amasya-Merzifon (150 konut),  
Kütahya-İnköy (300 konut),  
Afyonkarahisar-Merkez (300 konut),  
Karabük-Merkez (426 konut),  
Çorum-Alaca (35 konut),  
Erzincan-Yoğurtlu (24 konut),  
Gaziantep-İslahiye (31 konut),  
Giresun-Alucra (16 konut),  
Muğla-Yatağan (79 konut),  
Sivas-Yenimahalle (184 konut) - Akıncılar (33 konut),  
Trabzon-Vakfıkebir (47 konut) - Çaykara (14 konut)

KİMLİK KARTI İLE BAŞVURU

TOKİ, 2+1 planında inşa edilecek konutlar için ilgili bankalar aracılığı ile ön talep toplayacak. Bu çerçevede emekliler kimlik kartlarını göstererek 500 lira bedel ile ilgili bankalara başvurularını gerçekleştirebilecek. 

HAK SAHİBİ BELİRLEME KURASI

Ön taleplerin toplanmasının ardından konutlardan fazla olması halinde "hak sahibi belirleme kurası" çekilerek, konut almaya hak kazanan emekliler belirlenecek. Hak sahibi olamayan emeklilerin başvuru bedelleri kendilerine iade edilecek. Konut belirleme kurasının ardından da emeklilerle sözleşme imzalanacak. 

KONUT SAHİBİ OLMAYANLAR MÜRACAAT EDEBİLECEK

"İkinci Bahar" projesi kapsamında 17 ilde ön talep toplanacak konutlardan satın almak isteyen emeklilerin, daha önce TOKİ'den konut edinmemiş olması, başvuru sahibinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine tapuda kayıtlı kar irtifaklı-kat mülkiyetli bağımsız bir bölümün veya konutun bulunmaması, il sınırları içinde bir yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması gerekiyor. Hane halkı gelirinin en fazla net 3 bin 200 lira olması ve bir hane halkı adına yalnızca bir başvuru yapılabilmesi de aranan şartlar arasında yer alıyor. 

Etiketler : konut, ev, toki, kira, taksit,
Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.