Eczaneler Devlet Dairesi Gibi Çalışacak! - Video
Eczaneler Devlet Dairesi Gibi Çalışacak! - Video
20 Mart 2015 Cuma - 10:49
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
eczaneler-devlet-dairesi-gibi-alisacak-video

17.03.2015 tarihinde Line TV Ana Haber Bülteni'nde Bursa Eczacı Odası Başkanı Ecz. Kubilay Aydın'ın eczanelerin mesai saatleri ile ilgili açıklamaları yayınlandı.

Bursa Eczacı Odası Başkanı Ecz. Kubilay Aydın, TEB’ e yazdığı yazıda Bursa’ da olan biteni anlatırken tüm ülke geneli için de uyarı yaparak TEB Yönetimi’ ni düzenleme yapmaya çağırıyor.

 

 

SAYI   : 398/2015                                           13.03.2015
KONU : Eczane Denetimleri hk.

T.E.B. MERKEZ HEYETİ BAŞKANLIĞI’NA

                                                   ANKARA

Bursa İli sınırlarında hizmet veren eczanelerimize 2015 Yılı Ocak Ay’ında T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Bursa İş Teftiş Kurulu tarafından sektörel inceleme başlatılmıştır.

Yapılan denetimlerin BİMER’e bazı eczane çalışanları tarafından yapılan şikayetlerin sonrasında başlatıldığı bilgisi tarafımıza ulaşmıştır.

Son bir yıldır, bölgemizdeki bazı eczane çalışanları mesai saatlerinin yasal çalışma süresinin üstünde olduğu gerekçesi ile eczane kapanış saatlerinin geri alınması ve cumartesi günlerinde eczanelerin kapanması için Odamıza müracaatları olmuştur.

Eczacı odaları, eczanelerin çalışma saatlerini bölgelerin yaşamsal gerçeklerini düşünerek, ilaç ve eczacılık hizmetlerinin aksamadan yürümesini organize etmek, hastanın ilaca ulaşılabilirliğini sağlamakla görevlidir.

Eczane personellerinin çalışma saatlerini belirlemek ise eczane sahibinin sorumluluğundadır. Tüm bu yaşananlar şunu göstermiştir;

-Her ne kadar sadece denetimler bir tek bölgemizde yapılıp, sadece bölgemizdeki eczacılar cezalandırılsa da bu sorun tüm ülkemizdeki eczanelerin eksiği ve sorunudur. Yakın bir zamanda diğer bölgelerde de aynı sorun yaşanacaktır.

-Yapılan şikayetler hak, adalet ve iyi niyet ilkelerinden uzaklaşıp farklı amaçlara sapmakta, çalışma barışını sağlamak yerine çatışmadan çıkar temin etmek amacına yönelmektedir.

-Gelinen noktada eczaneler kendilerine hastanın ilaca kesintisiz ulaşmasını sağlama ve nöbet hizmetini veren eczacılık yasa ve yönetmelikleri ile iş kanunu uygulamaları arasında sıkıştırılmıştır.

Son yıllarda eczane ekonomilerindeki daralmalar ilave personel istihdamını imkansız hale getirdiği gibi bölgedeki teknik personel sayısındaki yetersizlik de bir başka sorun olarak karşımızdadır.

Bütün bu gerçekler ışığında eczacılarımız ekonomik koşullar ve yasal sıkıştırmalar arasında ciddi bir baskı altındadır. İlgili kurumlar tarafından gerekli düzenlenmelerin yapılması zorunludur. Aksi taktirde bu uygulamalar karşısında nöbet tutacak eczane bulunmayacaktır.

Meslektaşlarımızı kendiişlerini yapamaz hale getiren bu süreç karşısında bizler de Meslek Örgütü olarak meslektaşlarımız adına kurumsal tedbirlerimizi almak ve gerekli reaksiyonu göstermekle görevliyiz.

Yaşayacağımız süreçte eczanelerin açılış kapanış saatleri ve Cumartesi mesaisi ile ilgili meslektaşlarımızı koruyacak tedbirleri düşünmek ve hayata geçirmek zorunluğunu hissetmekteyiz.
 
Tüm bu sorunlara çözüm getirecek hukuki ve idari düzenlemeleri arz ederiz.
 
Saygılarımızla.


BURSA ECZACI ODASI  
                                       YÖNETİM KURULU ADINA
                                               BAŞKAN            
                                    ECZ.KUBİLAY AYDIN   

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.