Eczane Çalışma Saatlerine Tepkiler Büyüyor!
Eczane Çalışma Saatlerine Tepkiler Büyüyor!
29 Mart 2016 Salı - 10:07
A1
A2
A3
A4
Genel Haberler
22802 defa okundu
hemen-paylas sayfayı-yazdir
eczane-alisma-saatlerine-tepkiler-buyuyor

Bursa Eczane çalışma saatlerinin değişmesine karşı imza kampanyası başlatıldı.

Saatlerin yaz saati uygulamasına geçmesi ile birlikte 08:30 - 18:00 olan eczane çalışma saatleri Bursa Eczacı Odası web sitesinde yayınlanan yazısında 08:30 - 19:00 olarak değiştirildiği duyurulmuştur. Çalışma saatlerinin uzamasına tepki gösteren Eczane Teknisyenleri internet üzerinden başlattıkları imza kampanyasıyla karara tepkilerini ortaya koydular. İmza kampanyasına destek hızla büyüyor. Odanın almış olduğu bu kararın değişip değişmeyeceği önümüzdeki günlerde netlik kazanacak. 

İmza Kampanyasına Destek Vermek İçin Tıklayınız...

Bursa Eczacı Odasının İlgili Yazısı : 

Yaz Saati Uygulaması hakkında Yönetim Kurulu’nun açıklaması

Bildiğiniz üzere 2015 yılında İl Sağlık Müdürlüğü ile yapılan ilk görüşmelerde eczane kapanış saatleri Bakanlık’tan cevap gelinceye kadar 18.00 olarak uygulanmış, daha sonra Bakanlık’tan gelen görüş çerçevesinde İl Sağlık Müdürlüğü’müz tarafından kapanış saatleri 18.30 olarak belirlenmiş ve Eczacı Odası olarak bu karara karşı dava açılmıştı. Ancak dava hala sürmektedir. Bu sene de 2015 yılında İl Sağlık Müdürlüğü’müzün bize bildirdiği kapanış saati olan 18.30 olarak kendilerine yazı yazılmıştır. Yazımızın cevabı Cuma günü mesai sonrası olan saat 18.22’de Oda’mıza faks ile gelmiştir. Bu yazı sonrası yönetim kurulu olarak pazartesi sabahı 09.30 da İl Sağlık Müdür Yardımcılarımız ile gerekli görüşmeler yapılmış ve bizler için bu saatlerin neden önemli olduğu aktarılmıştır. Kendileri de konunun İl Sağlık Müdürümüz ile yeniden değerlendirileceği hususunda tarafımıza bilgi aktarmışlardır. Konu tarafımıza 17.30’a kadar bildirilmediği için İl Sağlık Müdürlüğüne yolladığımız saatleri web sayfamıza alarak gerekli duyuru yapılmıştır. Ancak saat 17.45’de İl Sağlık Müdür Yardımcımız Oda başkanımızı arayarak İl Sağlık Müdürümüzün diğer büyükşehirlerde de uygulanan saatin uygun olduğunu bunun da 19.00 olduğunu iletmişlerdir. Konu hakkında İl Sağlık Müdürümüzden tekrar randevu talep edilmiş olup, gelişmeler web sayfamızdan aktarılacaktır.

İmza Kampanyasına Ait Yazı :

İmza Kampanyasına Destek Vermek İçin Tıklayınız...

Eczanesi bulunan meslektaşlarımız, 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında işveren sıfatını da taşımaktadır. Bu nedenle, eczacı teknisyenleri çalışma saatlerinin iş kanunda belirtilen çalışma sürelerine uyum sağlaması önem arz etmektedir. Ancak, eczanelerin açık kalma süreleri nedeniyle, teknisyenlerin çalışma saatlerinin eczacılar tarafından ayarlanmasında zorluklarla karşılaşılmaktadır

4857 sayılı İş Kanununun 63’ncü maddesi; ’’Genel bakımdan çalışma süresi haftada en çok kırk beş saattir.” Hükmüne amildir. Dolayısıyla, eczanelerin haftada altı gün çalışma düzenine göre eczane teknisyenlerinin günlük fiili çalışma sürelerinin, yedi buçuk saat olması gerekmektedir

-Türkiye Genelinde Sağlık Hizmeti veren Eczanelerin Sağlıksız Çalışmasını İstemiyoruz.

-8 Saatten Fazla Çalışılan işten Hayır Gelmez.

-Moral ve Motivasyonu Olmayan Kalfa Yanlış İlaç Verir.

-Eczaneler Birilerinin Gelir Kapısı Değildir, 2 - 3 Saat Fazla Çalışıp üç beş kuruş kazanılacak diye Sosyal Hayatları Etkilenmemeli.

İmza Kampanyasına Destek Vermek İçin Tıklayınız...

 

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.