E-İmza ile ilgili endişeler devam ediyor!
E-İmza ile ilgili endişeler devam ediyor!
10 Aralık 2015 Perşembe - 11:43
A1
A2
A3
A4
Sağlık Bakanlığı-SGK
17962 defa okundu
hemen-paylas sayfayı-yazdir
e-mza-ile-ilgili-endiseler-devam-ediyor

E-İmza cihazları ile uyum sorunu yaşanır mı? E-İmza ile ilgili sağlık kuruluşlarında endişeler devam ediyor!

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından daha önce yapılan duyuruda hekimlerin hastalarına yazmış olduğu e-reçetelerin ve raporların Güvenlikli Elektronik İmza uygulaması ile gönderilmesi 01 Ocak 2016 tarihinde zorunlu olacağı bildirilmişti. Uygulamaya entegre olmayan hekimler MEDULA üzerinden e-reçete ve e-rapor uygulamalarını kullanamayacaklar. Uygulamanın zorunlu olarak başlamasına sayılı günler kala hekimler ve özellikle hekimlerin görev yaptığı sağlık kuruluşları arasında uygula detayları hakkında derin bir endişe duyulmaktadır.

Elektronik imza uygulamasını kullanmak için kurumların ve hekimlerin kullandıkları sağlık uygulamaları (HBYS veya klinik programları) entegre olmaları ve hekimlerin piyasadaki farklı firmalar tarafından sağlanan elektronik imza cihazlarını tedarik etmeleri gerekmektedir. Yine bu firmalar tarafından E-İmza Uygulama Hizmeti (API) verilmektedir. Programların entegre olacakları e-imza uygulaması (API) ile farklı bir firmaya ait cihazın kullanılması durumunda oluşabilecek uyum sorunu çelişkisi kurumlar arasındaki en büyük endişe kaynağı.

Farklı firmalardan tedarik edilen e-imza cihazlarını genelde bütün E-İmza entegrasyon uygulamaları (API) desteklemektedir. Ancak firmalardan veya bakanlıktan konu hakkında detaylı bir duyuru yayınlanmamasından dolayı oluşan bu bilgi boşluğu endişelere sebebiyet vermektedir.

 

Sosyal Güvenlik Kurumu Tarafından Yapılan Duyuru :

T.C.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI

Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü 

DUYURU

SAĞLIK HİZMETİ SUNUCULARININ DİKKATİNE

Kurum web sayfasında “27.07.2015 tarihinde Medula’yı kullanan tüm sağlık hizmet sunucularında Elektronik ortamda yazılan reçetelerde (e-reçete) ‘Güvenlikli Elektronik İmza’ uygulamasına zorunlu olarak geçileceği ve reçetelerin 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ile yapılan düzenleme kapsamında, ıslak imzaya eşdeğer hukuki geçerliliği olan Güvenlikli Elektronik İmza prosedürü ile imzalanması gerekmekte olduğu” duyurulmuştu.

Güvenlikli Elektronik İmzalı E-reçete Sistemi “Güvenlikli Elektronik İmza” uygulamasına açık olup bir kısım sağlık hizmeti sunucuları tarafından da aktif olarak kullanılmaktadır. Halen hekimlerimiz tarafından “SGK KURUMSAL HEKİM ŞİFRESİ” alınarak devam eden e-reçete uygulamasında 01.01.2016 tarihinde “Güvenlikli Elektronik İmza” düzenlemesine zorunlu olarak geçilecek olup herhangi bir erteleme söz konusu olmayacaktır. Kurumumuz mevzuatı doğrultusunda e-reçete olarak düzenlenmesi mümkün olan tüm ilaç reçetelerinin bedellerinin karşılanması için elektronik ortamda düzenlenmiş ve aynı zamanda “Güvenlikli Elektronik İmza” ile de imzalanmış olması gerekmektedir.

Güvenlikli Elektronik İmzalı E-reçete ile ilgili Hizmet Sunumu Genel Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan E-reçete Giriş metodu (imzaliEreceteGiris) gerçek ortamda, E-reçete Web Servisinde yer alan diğer metodlar ise (imzaliEreceteSorgula, imzaliEreceteListeSorgula, imzaliEreceteSil, imzaliEreceteOnay, imzaliEreceteOnayIptal, imzaliEreceteTaniEkle, imzaliEreceteAciklamaEkle, imzaliEreceteIlacAciklamaEkle ) test ortamında kullanıma açıktır.

Güvenlikli Elektronik İmzalı E-reçete işlemleriyle ilgili teknik bilgilendirme https://medeczane.sgk.gov.tr/doktor/SaglikTesisiReceteVeRaporWebServisleri.pdf web servis dokümanında yer almakta olup, gerekli entegrasyonun bu dokümanda belirtilen hususlara uygun yapılması gerekmektedir.

İlgililere önemle duyurulur.

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.