Bronşitte Erken Tanı Çok Önemli
Bronşitte Erken Tanı Çok Önemli
29 Nisan 2014 Salı - 20:20
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
bronsitte-erken-tani-ok-onemli

Gaziantep Dr. Ersin Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı doktorlarından Mehmet Duran, her mevsimde görülebilen bronşit hastalığına karşı vatandaşları uyararak, "Bronşitte erken tanı çok önemlidir.

Gaziantep Dr. Ersin Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı doktorlarından Mehmet Duran, her mevsimde görülebilen bronşit hastalığına karşı vatandaşları uyararak, "Bronşitte erken tanı çok önemlidir. Aksi taktirde bronşit hastalığı kişiyi oksijene bağımlı hale getirebilir" dedi.
Doktor Mehmet Duran, halk dilinde bronşit olarak bilenen, kronik obsesif akciğer hastalığının nefes darlığı yaptığını ve erken önlem alınmazsa kötü sonuçlar doğurabileceğini belirtti. Kişilerin mesleki durumuna göre bronşit hastalığının tetiklediğinin altını çizen Duran şöyle konuştu:
 
"Bu hastalık mesleki olduğu kadar, sigara içimine, hava kirliliğine, araçlardan çıkan dumanlar ve tozlu ortamlardan da kaynaklanabilen, vücutta ilerleyici ve geri dönüşümü sınırlayıcı bir hastalıktır. Özellikle 30'lu yaşlardan sonra, sık görülen bu hastalığın tanısını muayene ve testlerle koyabiliyoruz. Hastalığın belirtileri nefes darlığı, pek olmasa da öksürük ve balgamla ileri eforla nefes darlığı olarak gözüküyor. İlerleyen aşamalarda hastada nefes darlığı yapabilen ve ilerledikçe oksijene bağımlı hale getirebilen bronşitin erken tanı ile erken tedavisi çok önemli. Hastalığın önlenmesi noktasında alınacak öncelikle tedbir ise kullanıcıların sigarayı bırakması, sigara içilen ve tozlu ortamlardan uzak durmasıdır."
 
Dr. Duran, bronşit belirtileri görülen vatandaşların en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak tedaviyi önemsemesi gerektiğini de sözlerine ekledi.
 
DHA

 

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.