Bitlis Devlet Hastanesinde "nükleer tıp ünitesi" açılacak
Bitlis Devlet Hastanesinde "nükleer tıp ünitesi" açılacak
13 Mart 2014 Perşembe - 09:29
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
bitlis-devlet-hastanesinde-34-nukleer-tip-unitesi-34-acilacak

Bitlis Devlet Hastanesi bünyesinde yaklaşık 1 milyon liraya mal olan "nükleer tıp ünitesi" hizmete açılacak.

Nükleer Tıp Uzmanı İsmail Köksal, gazetecilere yaptığı açıklamada, bölgede sık görülen guatr, kalp damar tıkanıklığı, böbrek hastalığı ve zehirli guatr gibi hastalıkların tespitinde önemli rol oynayan ünitenin yakın zamanda hizmete açılacağını söyledi.

Bölgedeki birçok hastanın dışarıya sevkini en aza indirgemek için üniteyi açacaklarını ifade eden Köksal, şöyle konuştu:

"Bölüm olarak zehirli guatr tedavisi yapabileceğiz. Buna radyoaktif iyot tedavisi deniliyor. Hastaya radyasyonlu ilacı içiriyoruz. Bu ilaç bağırsaklardan zehirli guatr bölgesine geliyor. Buraya dolduktan sonra, bölgeyi soğuk olarak kurutuyor. Bu şekilde tedaviye başlıyoruz. Gerekli ekipmanlarımızın hizmete girmesiyle artık hastalarımızı il dışına sevk etmeyeceğiz ve hastalar uzun süre randevu beklemek zorunda kalmayacak. Bitlis ve çevre illerdeki hastaların mağduriyeti, bu şekilde ortadan kalkacak."

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.