Bel fıtığından korunmak da kurtulmak da kolay
Bel fıtığından korunmak da kurtulmak da kolay
13 Mart 2014 Perşembe - 17:04
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
bel-fitigindan-korunmak-da-kurtulmak-da-kolay

Eğer bu rahatsızlığı yaşıyorsanız da kurtulmak artık çok daha kolay.

Bel ağrısı günümüzde en sık karşılaşılan problemler arasında yer alıyor. Bel ağrısının en önemli nedenleri arasında yer alan bel fıtığına ise en çok yaşlılık sebep oluyor. Ayrıca; obezite, ters ve ani yapılan bel hareketleri ve bazı meslekler grupları nedeniyle bele yapılan baskı da bel fıtığına neden olabiliyor. Bel fıtığı tedavisinde özellikle son yıllarda mikrocerrahiden yararlanıldığını belirten Özel Medline Aydın Hastanesi'nden Beyin Cerrahı Op. Dr. İbrahim Köseoğlu, konuyla ilgili ayrıntıları anlattı.

Bel fıtığının omurganın alt kısmında yer alan ve 5 adet olan bel omurları arasında 'disk' adı verilen elastiki kıkırdak dokunun aşırı yüklenmeler ve/veya yapısının bozulması sonucu bulunduğu yerden omurilik kanalına ve bacağa gelen sinirlere doğru yer değiştirmesi sonucu meydana geldiğini belirten Köseoğlu, "Bel ve sırt ağrıları en sık görülen belirtilerdir. Ancak ağrıların nedeninin kesin olarak bel fıtığı nedeniyle ortaya çıkıp çıkmadığının belirlenebilmesi için röntgen ya da MR gerekebilir. Çünkü bel ağrısı bu bölgede bulunan kas ve bağlardaki başka bir problem (kas zorlanması gibi) nedeniyle de yaşanabilir" dedi.

"İlerlemiş bel fıtıklarında, hastada kısmi felç bulguları olması veya ağrının hiçbir tedaviye cevap vermemesi durumunda tedavi yöntemi cerrahi olmalıdır" diyen Beyin Cerrahı Op. Dr. İbrahim Köseoğlu, "Bel fıtığı ameliyatları gelişen teknoloji ve teknikler sayesinde; oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Mikrocerrahi yöntemi ile bel fıtığı operasyonu; mikroskop kullanılarak hastanın cildinde sadece 2 cm kesi ile fıtıklaşmış diskin çıkarılmasıdır. Bu yöntemle, klasik cerrahiye göre daha kısa sürede bel konforu sağlanır. Operasyondan kısa bir süre sonra ayağa kalkan hasta, ertesi gün taburcu edilir" dedi.

BEL FITIĞINDAN KORUNMANIN YOLLARI

Beyin Cerrahı Op. Dr. İbrahim Köseoğlu bel fıtığından korunmanın yollarını ise şöyle sıraladı;

- Bel ve karın adalelerini güçlendirmeye yönelik egzersizler yapmak en etkili koruma yöntemi.

- Fazla kilonuz varsa verin. Bu sayede disk üzerine binecek fazla yükten kurtulabilirsiniz.

- Eğilme hareketinde dizlerin kırılması ile bele binen yükün kalçalara dağıtılması gerekir.

- Otururken belinizin boşlukta kalmamasına dikkat edin. Gerekirse sert bir yastıkla destekleyin.

- Ağır kaldırmayın.

- Masa başında çalışıyorsanız dik oturun ve beliniz destekli olsun. Her yarım saatte bir ayağa kalkarak esneme hareketleri yapın.

- El çantası yerine sırt çantası kullanın.

- Dik durun. İyi bir duruş hem omurga hem de fıtığa binen yükü azaltacaktır.

Kaynak: İHA

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.