BEBEKLERDE FONTANEL (Bıngıldak)GELİŞİMİ
BEBEKLERDE FONTANEL (Bıngıldak)GELİŞİMİ
18 Eylül 2012 Salı - 16:08
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir

İlk 2 yılda çok hızlı olan beynin büyümesi kemikler arası birleşme yerleri ve bıngıldak sayesinde büyür.Kafa içinde gelişebilecek ani basınç ve hacim değişimlerinde kafa kemikleri,esnek olmadığı için genişleyemez.

 

         BEBEKLERDE FONTANEL(Bıngıldak) GELİŞİMİ

İlk 2 yılda çok hızlı olan beynin büyümesi kemikler arası birleşme yerleri ve bıngıldak sayesinde büyür.Kafa içinde gelişebilecek ani basınç ve hacim değişimlerinde kafa kemikleri,esnek olmadığı için genişleyemez.

 Ön fontanel(ön bıngıldak) çocuklarda 3.  ay ile(%1 de) 24.ay arasında(%96 da) kapanıp ortalama 13.8. ayda kapanır. Ön bıngıldak 4 aydan önce kapanırsa baş çevresi takibi,norolojik gelişim takip edilmelidir. Çocuğunuz 3.5 aylık ve palpasyonla 1 cm ele geldiğine göre daha kapanmamış demektir. Baş çevresi ayına uygun artıyorsa sorun yok demektir.Bıngıldağın erken kapandığı durumlarda  genellikle suturalar aracılığı ile başçevresi büyür.

  Bebeğin kafasında altı adet bıngıldak vardır. Elle dokunulduğunda ancak ön ve arkadaki iki bıngıldak fark edilebilir. Bebeğin fark edemediğimiz ön-yan bıngıldakları doğumundan sonraki 2–3 ay; arka-yan bıngıldakları ise, 1 yıl içinde kapanır. Alnın hemen üzerinden başlayan ön bıngıldağın genişliği beş santimetreyi bulabilir.   Baklava dilimine benzeyen ve bebek altı aylıkken kapanma sürecine giren bu bıngıldak, 1,5–3 yaş döneminde tamamen kemikleşip kapanır. Hayatın ilk birkaç ayında genişleyebilen ön bıngıldağın, ortalama 13,8 ayda kapandığı rapor edilmiştir; üç aylık dönemde bebeklerin yüzde 1’inde, 12 aylık dönemde yüzde 38’inde, 24 aylık dönemde de yüzde 96’sında kapanmış olduğu belirtilmiştir.Erkek bebeklerde kızlara nazaran daha erken kapanmaktadır. Ön bıngıldağın dört aydan erken kapanması beynin gelişimini engelleyebileceği için, dikkatli olunmalıdır. Tiroit hormonu eksikliği veya D vitamini yetersizliğinde bıngıldaklar geç kapanabilir. Bıngıldak gelişimi baş çevresi ölçümü ile takip edilir. Baş çevresi ayına uygun artıyorsa sorun yok demektir.

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.