Bayram Tatili Süresince Sağlık Hizmetleri hakkında duyuru
Bayram Tatili Süresince Sağlık Hizmetleri hakkında duyuru
14 Temmuz 2015 Salı - 05:49
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
bayram-tatili-suresince-saglik-hizmetleri-hakkinda-duyuru

Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu tarafından Bayram Tatili Süresince Sağlık Hizmetleri hakkında duyuru yayımlandı.

T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu

 

Sayı: 95796091/010.07.02/884  1307/2015
Konu: Bayram Tatili Süresince
           Sağlık Hizmetleri Hk.

Sağlık hizmetleri; ikamesi olmayan, olmazsa olmaz ve ihtiyaç duyulduğu anda bekletilmeksizin verilmesi gereken özellikli bir hizmettir. Sağlık hizmetlerinin bu özelliği sebebiyle hizmeti sunan hekim ve sağlık personelinin, çoğu zaman mesai kavramı olmaksızın, bayram ve tatil günlerinde de fedakârlık ederek çalışması gerekmektedir.

Bu çerçevede; 16-19 Temmuz 2015 tarihleri süresince Ramazan Bayramı tatili olması sebebiyle acil servislere müracaatlarda önemli artış olması ve dolayısıyla iş yükünün artması muhtemel olup, bayram tatili süresince acil servislerin bu iş yükünü kaldırabilecek şekilde düzenlenmesi ve takviye edilmesi gerekmekte, tüm yataklı sağlık tesislerinde acil servislere başvuracak vakalara zamanında gerekli tıbbi ve cerrahi müdahalenin yapılabilmesi, kaliteli ve özenli tıbbi bakım ve tedavi hizmetlerinin sunulabilmesi amacıyla aşağıdaki hususların belirtilmesinde fayda görülmüştür:

1)16 Ekim 2009 tarihli ve 27378 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Yataklı Sağlık Tesislerinde Acil Servis Hizmetlerinin Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Tebliğ hükümlerinde belirtilen esaslar dahilinde acil servis hizmetlerinin yürütülmesi,

2)Acil servis üniteleri ve diğer kliniklerde insan gücü, tıbbi donanım, lüzumlu sarf malzemesi, ilaç, serum ve ambulans hizmetleri yönünden 24 saat kesintisiz hizmet sürekliliği esasına göre hiçbir olumsuzluk ve aksaklığa meydan vermeden ihtiyacı karşılayacak şekilde gerekli önlemlerin alınması,

3)Bu birimlerde yürütülen nöbet hizmetleri için lüzumu halinde takviyenin (personel, tıbbi donanım, malzeme, ilaç, serum, ambulans vs.) sağlanması yönünde gerekli organizasyonun yapılması, acil yardım ve klinik hizmetlerinin verilmesinde görev ve sorumlulukları bulunan tüm kurum, kuruluş ve ilgili birimlere tebliğ edilmesi,

4)Radyoterapi merkezleri tarafından verilmekte olan hizmetlerdeki aksamaların hastaların tedavi süreçlerini olumsuz etkileyebileceği göz önünde bulundurularak, bünyesinde radyoterapi merkezi bulunan sağlık tesislerinde verilen radyoterapi hizmetlerinin bayram tatili günlerinde de hizmete devamının sağlanması için gerekli önlemlerin alınması,

5)Diyaliz hizmeti verilen birimlerde hizmetin aksatılmaması,

6)Bakanlığımıza bağlı sağlık kurum ve kuruluşları bünyesinde oluşturulan evde sağlık hizmet birimleri vasıtasıyla sunulmakta olan evde sağlık hizmetlerinin; bayram tatiline isabet eden günlerde ilgili personelin izinli sayılması nedeniyle önceden planlanmış ev ziyaretleri kapsamında hastaların devam etmekte olan ilaç uygulaması, pansuman ve benzeri işlemlerine ilişkin tedavilerinin bayram tatili süresince de aksatılmaması için yapılacak nöbet düzenlemeleri kapsamında evde sağlık hizmetlerinin yürütülmesi icap etmektedir.

Yukarıda belirtilen sağlık hizmetlerinin bayram tatili günlerinde de devamının sağlanması için gerekli önlemlerin alınması hususlarının birliğinize bağlı sağlık tesislerine tebliğini önemle rica eder, bu vesile ile tüm sağlık çalışanlarının Ramazan Bayramını tebrik eder, çalışmalarında başarılar dilerim.

Uzm.Dr. Zafer Çukurova
Kurum Başkanı

 

Dağıtım:
89 Kamu Hastaneleri Birliğine (Genel Sekreterlik)

Habere İlişkili Dosyalar :

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.