Bakan'dan 'kürtaj' açıklaması
Bakan'dan 'kürtaj' açıklaması
13 Mart 2014 Perşembe - 17:09
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
bakan-dan-kurtaj-aciklamasi

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Zeyinburnu'nda gerçekleşen İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü Toplu Açılış Töreni'nin ardından, gazetecilerin "kürtajın yasaklandığı" iddialarına ilişkin soruları yanıtladı.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Medula sisteminde isteğe bağlı kürtaj kodunun çıkarıldığı iddialarına ilişkin, "Kürtaj bir hastalık mıdır ki, Medula sisteminde yeri olsun. Dün var mıydı? Dün de yoktu. Öküz altında buzağı aramanın bir anlamı yok" dedi.

Bakan Müezzinoğlu, Zeyinburnu'nda gerçekleşen İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü Toplu Açılış Töreni'nin ardından, gazetecilerin "kürtajın yasaklandığı" iddialarına ilişkin soruların cevapladı.

KÜRTAJ BİR HASTALIK MI?

Bir gazetecinin "Medula sisteminde isteğe bağlı kürtaj kodunun çıkarıldığı iddiaları doğru mu?" sorusuna Müezzinoğlu, "Kürtaj, bir hastalık değildir. Gebelik normal bir süreçtir. Dolayısıyla Medula sisteminde 'kürtaj' diye bir kelime zaten olmaz. Gebelik ve gebeliğin sonlanmasıdır. O bir sonuçtur, bir hastalık değildir ki. Kürtaj bir hastalık mıdır ki, Medula sisteminde yeri olsun. Dün var mıydı? Dün de yoktu. Öküz altında buzağı aramanın bir anlamı yok" karşılığını verdi.

Medula sisteminin hastalıkları saydığını, kürtajın ise bir hastalık olmadığını ifade eden Müezzinoğlu, kürtajın istenmeyen gebeliğin sonlandırılması olduğunu anlattı.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bir gazetecinin, "Kürtaj SGK kapsamından çıkarıldı mı?" sorusu üzerine, "Biz kürtajın SGK kapsamına girmesiyle ilgili Sağlık Bakanlığı olarak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına talepte bulunduk. Onu değerlendiriyorlar. Tıbbi bir zorunluluk olduğunda ise SGK bunu hastalık olarak kabul ediyor ve tıbbi zorunluluk olmasından dolayı karşılıyor" diye konuştu.

Kaynak: AA

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.