Avuç içi tarama sistemine iptal
Avuç içi tarama sistemine iptal
20 Ağustos 2014 Çarşamba - 09:23
A1
A2
A3
A4
Genel Haberler
(
Gündem
)
Paylaşım
18762 defa okundu
hemen-paylas sayfayı-yazdir
avuc-ici-tarama-sistemine-iptal

Sağlık Bakanlığı, ‘Otokontrole ihtiyacımız yok’ diyerek hastanelerde avuç içi damar izini TC kimlik numarasıyla eşleştiren biyometrik kimlik doğrulama sistemine geçişi uygun bulmadı.

AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU Ankara

SGK’nın 2008’de sağlık karnesi ve vizite kağıdı uygulamasını kaldırarak vatandaşlara TC kimlik numarası üzerinden sağlık hizmeti sunmaya başlamasının ardından SGK tarafından sağlık yardımları karşılanmayan bazı kişilerin usulsüz olarak sağlık hizmeti aldıkları belirlenmiş; Hastanelere tedavi olmak amacıyla başvurmadıkları halde bazı hastanelerin bu kişilere sağlık hizmeti sunulmuş gibi SGK’ya fatura çıkardığı tespit edilmişti. Avuç içi damar izi ile TC kimlik numarasını eşleştiren Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi ile, hastane tarafından genel sağlık sigortalısı ve bunların bakmakla yükümlü oldukları kişilere verilmeyen sağlık hizmetinin SGK’ya fatura edilmesinin engellenmesi amaçlanmıştı.

Üç kere ertelendi
Sistem, 1 Eylül 2014’ten itibaren üniversite hastanelerinde de zorunlu hale gelecek. SGK’nın bu uygulaması ilk gündeme geldiği andan itibaren meslek örgütleri tarafından, “kişisel verilerin güvenliğini ihlal ettiği” gerekçesiyle eleştirilmiş; Türk Tabipleri Birliği (TTB), uygulamayla hastaların kişisel bilgilerin korunamayacağı konusunda büyük endişeleri bulunduğunu belirterek, “Kimse bu bilgileri vermek zorunda değil. Hastaneler de bilgileri vermeyeni muayene etmem, SGK da parasını ödemem kesinlikle diyemez” açıklamasını yapmıştı.

Kâr amacı gütmüyor

Üniversite hastanelerinin biyometrik doğrulamaya geçişleri için son tarih olan 1 Eylül 2014’e birkaç gün kala, Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı önemli bir iç yazışma ortaya çıktı. 15 Ağustos’ta Kurum Başkanı Zafer Çukurova imzasıyla bakanlıkla işbirliği halinde çalışan üniversite hastanelerine gönderilen yazıda, söz konusu hastanelerde biyometrik kimlik doğrulama sistemine geçişin uygun olmadığı bildirildi. Buna göre, devlet hastaneleri ve bakanlıkla işbirliği yapan üniversite hastaneleri, hasta kabulünde, “avuç içi tarama” sistemini kullanmayacak. Kararın, sağlık harcamalarını kendi bütçesinden yapan ve kâr amacı gütmeyen kamu hastanelerinin hastalarla ilgili bu tip bir otokontrole ihtiyacı bulunmadığı için alındığı öğrenildi.

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.