Çapraz nakil ile yeniden hayat buldular
Çapraz nakil ile yeniden hayat buldular
04 Mart 2014 Salı - 17:14
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
apraz-nakil-ile-yeniden-hayat-buldular

Antalya'da yakınlarının böbreklerini kan grubu sorunu nedeniyle alamayan iki kişiye çapraz böbrek nakli gerçekleştirildi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yaşayan müteahhit Muzafer Bilaloğlu (40), 3 yıl önce gittiği hastanede böbrek yetmezliği çektiğini öğrendi. Doktorların "ya nakil olmalısın ya da diyalize girmelisin" dediği Bilaloğlu'nun annesi Ayşe Bilaloğlu, böbreğini vermek için gönüllü oldu. Antalya'da gerçekleştirilen ameliyat ile anneden alınan böbrek oğluna nakledildi.

Naklin ardından 6 ay sağlıklı yaşayan Bilaloğlu'nun, annesinden nakledilen böbreği de işlevini görmemeye başladı. 2,5 yıl ilaç tedavisi gören Bilaloğlu'na bu sefer eşi Mehriye Bilaloğlu, böbreğini vermek için gönüllü oldu ancak kan grubu sorunu yaşandı.

Aile, Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Koordinatörlüğüne başvurarak, çapraz nakile girmek istediklerini bildirdi.

Adana'dan gelen hasta da ikinci kez nakil için başvurdu

Adana'da yaşayan Mahmut Karaduman ise 6 yıl önce böbrek yetmezliği çekmeye başladı. 6 ay ilaçlı tedavi gören Karaduman'a, kardeşi Şükran Karaduman'ın böbreği nakledildi. Başarılı geçen naklin ardından 6 yıl sağlıklı yaşayan Karaduman'ın böbreği,

2 ay önce işlevini görmemeye başladı.

Diyalize girmeye hazırlanan Karaduman'a bu sefer de kardeşi Ramazan Karaduman (29) böbreğini vermek için gönüllü oldu ancak kan grubu uyumsuzluğu nedeniyle veremeyeceği bildirildi.

Çözümü çapraz nakilde buldular

Bilaloğlu ve Karaduman aileleri, organ nakli koordinatörlerinin aracılığı ile çözümü çapraz nakilde buldu. Yapılan testlerin ardından Doç. Dr. Ayhan Dinçkan tarafından gerçekleştirilen ameliyatlarla Mehriye Bilaloğlu'ndan alınan böbrek Mahmut Karaduman'a, Ramazan Karaduman'dan alınan böbrek ise Muzaffer Bilaloğlu'na başarıyla nakledildi.

Akdeniz Üniversitesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ayhan Dinçkan, yaptığı açıklamada, bu yıl şu ana kadar 4 çapraz nakil yaptıklarını söyledi. Dinçkan, çapraz naklin donör sıkıntısını çözmek için önemli bir yol olduğunu vurguladı.
 

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.