Ankara'da aile hekimleri günde 46 hasta muayene ediyor
Ankara'da aile hekimleri günde 46 hasta muayene ediyor
24 Şubat 2014 Pazartesi - 11:49
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
ankara-da-aile-hekimleri-gunde-46-hasta-muayene-ediyor

Ankara Halk Sağlığı Müdürü Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Müdürlüğe bağlı aile hekimlerince 15,3 milyon hasta muayenesi gerçekleştirildiğini, bu sayının Ankara genelindeki muayenelerin yaklaşık yüzde 36'sını oluşturduğunu bildirdi.

ANKARA-Öztürk, Ankara Halk Sağlığı Müdürlüğü'nde düzenlediği basın toplantısında, müdürlüğün faaliyetleri ve 2013 yılındaki çalışma sonuçları hakkında bilgi verdi.
 
Ankara Halk Sağlığı Müdürlüğü'nün kendisine bağlı bulunan aile hekimliği birimlerinin dışında, bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan hastalıklar, çalışan ve çevre sağlığı, çocuk, ergen, kadın ve üreme sağlığı, kanser, koruyucu ruh sağlığı, tütün ve diğer bağımlılıkla mücadele gibi bir çok konuda hizmet verdiğini anlatan Öztürk, müdürlüğün, 15 şube müdürlüğü, 25 toplum sağlığı merkezi, 328 aile sağlığı merkezi, 61 sağlık evi, 4 Kanser Erken Tarama ve Eğitim Merkezi, 7 Verem Savaş Dispanseri ile koruyucu sağlık hizmeti sunduğunu kaydetti.
 
Aile hekimlerinin vereceği sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi, hizmet verdiği mekanların iyileştirilmesi ve aile hekimliği yerleştirme şeklinde iş ve işlemlerin yanı sıra aşı ile ilgili depolama ve dağıtımı hizmetlerini ilgili birimlerle işbirliği yaparak sağlamak, salgınlarda gerekli incelemeyi başlatmak, erken tanı ve tedavileri sağlamak gibi görevleri bulunan Müdürlüğün, kalp ve damar hastalıkları ile kronik hava yolu hastalıkları, bedensel ve zihinsel engelliliğin önlenmesi, diyabeti önleme ve kontrol programının yürütülmesi, obezite ile mücadele edilmesini sağlamaya önem verdiğini vurguladı.
 
2013 yılında Ankara Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak 15 milyon 271 bin 405 hasta muayenesi gerçekleştirildiğini belirten Öztürk, bu sayının Ankara genelindeki muayenelerin yaklaşık yüzde 36'sını teşkil ettiğini bildirdi. Ankara genelinde 1309 aile hekiminin hizmet verdiğini bildiren Öztürk, aile hekimi başına bir günde ortalama 46 hasta düştüğünü söyledi.
 
Sigara denetimlerinde işletmelere 4,8 milyon lira ceza
 
Müdürlükçe 2013 yılında 166 bin 49 kişi veya işletmeye tütün ve madde bağımlılığı denetimi gerçekleştirdiklerini anlatan Öztürk, ''Bu denetimlerin sonucunda bin 996 kişiye 175 bin 648 lira, bin 653 işletmeye de 4 milyon 801 bin 348 lira ceza yaptırımları uyguladık'' dedi.
 
Obeziteyle mücadele için yürüyüş programları

 
Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında 2014 yılının Sağlık Bakanlığınca ''Sağlıklı Yaşam ve Hareket Yılı'' ilan edildiğini hatırlatan Öztürk, Ankara Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak da bu kapsamda yürüyüş etkinlikleri düzenlediklerini söyledi.
 
Bu kapsamda şu ana kadar 2 yürüyüş etkinliği düzenlediklerini anlatan Öztürk, şunları kaydetti:
 
''Ankara Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak yürüyüşleri Ankara'nın farklı bölgelerinde yapmaya gayret ediyoruz. Ayrıca her yürüyüşte bir hedef grup belirlemesi de yapmaktayız. Şubat ayındaki öncelikli hedef grubumuz ev hanımları olarak belirlendi. 23 Şubat Pazar günü Dikmen Vadisi'nde özellikle ev hanımları ve halkımızın katılımıyla yürüyüş programı yapacağız. Bu etkinligimiz yıl boyunca her ay bir kez devam edecek. Bu etkinliklerle obeziteyle mücadelede farkındalık yaratmayı, geniş bir kesime spor alışkanlığı kazandırmayı amaçlıyoruz. Etkinliklerde elma, su, çorba, çay gibi çeşitli ikramlarda da bulunuyoruz. Soğuk havalarda, atkı bere ya da şemsiye de dağıtıyoruz.''

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.