Ameliyat Yapılırken Uyandı!
Ameliyat Yapılırken Uyandı!
17 Nisan 2014 Perşembe - 16:05
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
ameliyat-yapilirken-uyandi

İngiltere ’de apandisit ameliyatı olan kadın , anestezi hatası sebebiyle ameliyattan hemen önce uyandı.

Tekrar uyutulan Alexandra Bythell’in apandisi başarıyla alındı ama 36 yaşındaki kadın, yaşadığı bu “dehşet verici” tecrübe nedeniyle ‘posttravmatik stres bozukluğu’ yaşadı.

Bythell, gözleri kapalı ve solunum tüpü yerleştirilmiş halde uyandığında ameliyatta olduğunu sandı. Royal Blackburn Hastanesi’nin bağlı olduğu East Lancashire Hastane Vakfı, anestezi ekibinin hatasından kaynaklandığı belirtilen olay nedeniyle özür dieyen Bythell’e tazminat ödemeyi kabul etti.

Psikiyatri hemşiresi olan Bythell, ameliyat öncesinde anestezi verildikten sonra söylendiği gibi 10’dan geriye doğru saydı ve uykuya daldı.

Fakat kısa bir süre sonra uyandığı ve tıbbi personelin boyu ve ağırlığı hakkında konuştuğunu duydu. Verilen ilaç nedeniyle hareket edemiyordu ama birinin karın bölgesini bastırıp dürttüğünü hissetti.

Tekrar uykuya dalmadan önce, birinin “Daha fazla morfin” için bağırdığını duydu. Bythell, “dehşet verici” tecrübeyi şöyle anlattı:

 

“Panikle histeri geçirdim fakat hiçbir şey yapamıyordum. Ameliyata girmiş olduğumu düşündüm ve öleceğimi hissettim. Daha sonra personele ne olduğunu anlatmaya çalıştım ama mazeretlerle geçiştirilmeye çalışıldı ve bana tamamen yanlış bilgi verildi: Önce halüsinasyon dediler, sonra arızalı makina. Bütün bu olayın birinin makina içinde gaz olup olmadığını kontrol etmemesi nedeniyle meydana geldiğini öğrenmek inanılmaz derecede üzücüydü.”

Bythell’in avukatları, ‘posttravmatik stres bozukluğu’ teşhisi konan hemşirenin Eylül 2010’daki ameliyatın ardından 4 ay işten izin aldığını açıkladı.

Avukatlar ve Ulusal Sağlık Hizmetleri yetkilileri, tazminatın miktarı konusunda açıklama yapmadı.

Kaynak BBC

 

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(1) Yorum Yapıldı
18 Nisan 2014 - 03:31
bizde olsa
30 sene önce de ben ameyliyatın ortasında uyanmıştım ama tazminat filan hiç aklımıza gelmedi....