Aile Sağlığı Elemanlarına kadro verilmeli
Aile Sağlığı Elemanlarına kadro verilmeli
07 Temmuz 2014 Pazartesi - 08:45
A1
A2
A3
A4
Aile HekimliğiPaylaşım
18865 defa okundu
hemen-paylas sayfayı-yazdir
aile-sagligi-elemanlarina-kadro-verilmeli

Türkiye genelindeki 4 bine yakın aile sağlığı elemanının çalışma koşullarını mercek altına alan araştırma sonuçlandı.

 Araştırma sonuçlarına göre, aile hekimlerinin yanında sözleşmeli olarak çalışan ebe, hemşire, acil tıp teknikerliği (ATT) bölümleri mezunu aile sağlığı elemanlarının bir çoğu, doğum izni ve süt izni kullanımında sorunlar yaşıyor. Bu yüzden bir çok anne adayı hamile kalmak istemezken, bebeği olanlar da yavrularını emziremeden büyütmek zorunda kalıyor.

Demokratik Sağlık Sen’in Türkiye genelinde yaptığı ‘Aile Sağlığı Elemanlarının Sorunları ve Çözüm Yolları’ konu başlıklı araştırması tamamlandı. Çalışmaları hakkında bilgi veren Demokratik Sağlık Sen Genel Başkanı Togan Demircan, yasalarda ‘Aile Sağlığı Elemanları’ ismiyle tanımlanan sağlık çalışanlarının, özlük hakları noktasında bir çok sorunları bulunduğunu söyledi. Araştırmalarını, Türkiye genelindeki temsilci ve üyeleri ile yaptıkları birebir görüşmeler neticesinde tamamladıklarını anlatan Demircan, aile hekimlerinin görev yaptığı aile sağlığı merkezlerinde görev yapan aile sağlığı elemanlarıya ilgili çalışmanın sonuçlarını açıkladı.

Demircan, sonuçları şöyle özetledi: “‘Kamu dışı’ statüsünde çalışan aile sağlığı elemanları, iş güvencelerinin olmaması nedeniyle bir çok konuda mobbinge maruz kalmaktadırlar. Görevleri olmayan işleri yapmak zorunda bırakılmaktadırlar. Hastalanmaları halinde rapor almalarına rağmen izin kullanmalarına izin verilmemektedir. Kendilerine nöbet, eğitim vb gibi durumlarda kamudaki kurallar uygulanırken; yer değişikliği söz konusu olunca ‘kamu dışı’ bir görevdesiniz, yapamazsınız’ denmektedir. Araştırmamızda doğum izni, süt izni gibi yasal haklarını kısıtlı olarak kullanabildikleri ortaya çıkmıştır. Ne yazık ki bu sebeple bir çok anne bebeğini, anne sütünden mahrum kalarak büyütmektedir. Bir çok anne adayı da bu sıkıntılar nedeniyle hamile kalmaktan korkmaktadır. Aile sağlığı elemanları, yıllık izin kullanmaları aşamasında da sorunlar yaşamaktadırlar. Yıllık izin yazmalarına rağmen bir çoğunun iznini kullanamadığı görülmüştür. Gerekli gereksiz konularda birim amirleri tarafından haklarında tutanak tutulmaktadır. Bu işlemler, motivasyonlarının düşmesine neden olmaktadır.”

“İVEDİ OLARAK KADRO VERİLMELİDİR”

5258 sayılı Aile Hekimliği’ne tabi kamu personeli olmayan aile sağlığı elemanı olarak hizmet veren sağlık çalışanlarının, kamu kurumlarında çalışan sağlık görevlileri ile eşit iş yaptıklarını anlatan Demircan, “Arkadaşlarımız, kadro verilmemesi nedeniyle bir çok sorun yaşamaktadırlar. Toplu Sözleşme Masası’nı sadece Hükümet’ten üç beş kuruş zam koparma yeri olarak görenler de bu vebale ortaktır. Kadroya kavuşmaları halinde yaşadıkları sorunların ortadan kalkacağına inanıyoruz.” diye konuştu.

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(1) Yorum Yapıldı
07 Temmuz 2014 - 03:35
helal olsun.
Bu kadarmı güzel anlatılır. yazana helal olsun.