Aile Hekimlerinden Nöbet Tepkisi
Aile Hekimlerinden Nöbet Tepkisi
02 Temmuz 2014 Çarşamba - 05:35
A1
A2
A3
A4
Aile HekimliğiPaylaşım
16864 defa okundu
hemen-paylas sayfayı-yazdir
aile-hekimlerinden-nobet-tepkisi

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Girginer, TBMM Sağlık ve Plan-Bütçe Komisyonunca kabul edilen yasa tasarısıyla aile hekimlerine getirilen nöbet uygulaması ile aile hekimliği sisteminin bitirilme noktasına geldiğini söyledi.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Girginer, TBMM Sağlık ve Plan-Bütçe Komisyonunca kabul edilen yasa tasarısıyla aile hekimlerine getirilen nöbet uygulaması ile aile hekimliği sisteminin bitilme noktasına geldiğini söyledi. Yeni düzenlemeyle Anayasa da yer alan çalışanların dinlenme haklarının, görmezden gelindiğini burgulayan Girginer, “Getirilmek istenen, adli nöbetler, defin nöbetleri, acil nöbetleri, Aile Sağlı Merkezleri ve Toplum Sağlığı Merkezleri nöbetleriyle ayda 320 saati aşabilecek bir çalışma şeklini kabul etmiyoruz. Aile Hekimliği Uygulamasındaki sorunları düzeltmenizden vazgeçtik; bari artık Aile Hekimliği Uygulamasına zarar vermeyin. ‘Nöbet’ adı altında getirmeye çalıştığınız 2. basamak sağlık hizmetlerindeki çarpıklığı düzeltme çabalarınıza biz alet olmayacağız. Getirilmeye çalışılan adı ne olursa olsun, yeri nerde olursa olsun nöbet angaryasını kabul etmiyoruz.” diye konuştu. 
 
AHEF Yönetim Kurulu tarafından 'Aile Hekimliği Uygulaması Hakkında Hazırlanan Değişiklikler' ile ilgili yazılı açıklama yapıldı. Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Girginer tarafından yapılan açıklamada, Aile Hekimliği uygulamasının sona erdirilmesine izin verilmeyeceği belirtilerek, sağlıkta dönüşümün en önemli ayağı olan aile hekimliği uygulamasının, hastanelerde nöbetçi hekim dolgusu olarak kullanılmak istendiği söylendi. Girginer, son zamanlarda yapılan çalışmalarla, aile hekimlerine nöbet uygulamasının getirilmek istenmesiyle, aile hekimliği bitirilme noktasına gelmiştir dedi.
 
Her yıl hastane acil servislerine yapılan 90 milyon acil başvuru için gerekli ve gerçekçi önlemlerin alınmadığını kaydeden Girginer, “Bu önlemleri alamayanlar, vatandaşlarımıza sorumluluk veremeyenler, başarısız yönetim anlayışlarını gözden geçirmek yerine, bu başarısızlıklarını aile hekimleri vasıtasıyla kapatma yolunu tercih etmişlerdir. Bunun için aile hekimlerini hastanelerin acil servislerinde nöbet için görevlendirmişler, bu görev ifa edilmeyince şimdi de ASM ve TSM’lerde nöbet görevi verilmek istenmektedir.İkinci basamağın başarısızlıklarını, başarılı olan birinci basamağın üzerine yıkılmasına izin vermeyeceğiz.” şeklinde konuştu. 
 
2005 yılında Düzce’de pilot uygulama olarak başlayan aile hekimliğinin 13 Aralık 2010’da tüm ülkeyi kapsayacak şekilde yaygınlaştırıldığını vurgulayan Girginer, “Aile hekimi bireyin sağlık durumunu korumakla yükümlüdür. Yani aile hekimlerinin en öncelikli amacı koruyucu hekimliktir. Uygulamaya geçildikten sonra aile hekimlerinin özverili ve sorumluluk içinde yaptığı çalışmalar sayesinde ülke sağlık göstergeleri olumlu yönde değişmiş, anne ve bebek ölüm hızlarında ciddi oranda düşüşler kaydedilmiştir. Bu azalan oranlar bizim için çok büyük önem taşımaktadır. Türkiye’de aile hekimliği sayesinde artık anneler bebekler ölmüyor, daha sağlıklı bir nesiller yetişiyor.” dedi.

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.