Aile Hekimleri Özel Hastanede Acil Nöbeti Tutabilir Mi?
Aile Hekimleri Özel Hastanede Acil Nöbeti Tutabilir Mi?
08 Mayıs 2014 Perşembe - 14:02
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
aile-hekimleri-ozel-hastanede-acil-nobeti-tutabilir-mi

Bilindiği üzere, 27 Mayıs 2012 tarih ve 28305 nolu Resmi Gazete’de yayınlanan Özel Hastaneler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 14. maddesiyle Yönetmeliğin Ek-1’in IX. fıkrasında yapılan değişikliğin “klinik olmayan uzmanlık dallarından” ibaresi eklenmişti.

Bu değişiklik ile aile hekimliği uzmanlarının özel hastanelerin acil servislerinde çalışması engellenmişti.


Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği'nce bu değişikliğin iptali için Av. Abdullah HIZAL tarafından Danıştay nezdinde iptal davası açıldı. Danıştay 15. Dairesi'nin 2013/2122 E sayılı dosyasında verilen karar ile söz konusu değişikliğin yürütmesi durduruldu.

 

Karar gerekçesinde,
"Sağlık alanında getirilen planlama esaslarının, sağlık hizmetinin niteliği gözönüne alınarak uygulanması gerekir. Klinik uzmanlık dalı olmadığı için özel hastaneler tarafından kadro talebinde bulunulmayan, doğrudan hasta muayene ve tedavi etmeyen bu uzmanların, acil sağlık hizmetlerinin hayati niteliği gereği olan süratli ve yerinde tıbbi müdahaleler yapılması gereken acil ünitelerinde, sırf atıl durumdan çıkarılmaları için, istihdam edilmelerine olanak veren dava konusu Yönetmelik değişikliği kamu hizmetlerine aykırıdır." hükümlerine yer verildi.


Danıştay'ın bu kararı ile özel hastanelerin acil servislerinde pratisyen hekimler yanında uzman hekimlerin çalışmasının önündeki engel kaldırılmış oldu.

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.