Aile Hekimleri En Çok Bürokrasi ve Siyasetten Muzdarip
Aile Hekimleri En Çok Bürokrasi ve Siyasetten Muzdarip
09 Haziran 2014 Pazartesi - 12:10
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
aile-hekimleri-en-ok-burokrasi-ve-siyasetten-muzdarip

Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya koyulan Aile Hekimlerinin nöbet genelgesi Aktif Sağlık-Sen’in Mahkemeye başvurması üzerine yürütmeyi durdurdu.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından uygulamaya konulan, Aile hekimleri ve Aile hekim elemanlarına getirilen nöbet genelgesi, Aktif Sağlık-Sen’in 7 Mayıs 2014 tarihinde Danıştay 5. Dairesine açtığı yürütmeyi durdurma davası sonuçlandı.

Danıştay 5. Dairesi, Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı kurumu tarafından çıkarılan Aile Hekimleri için uygulamaya koyduğu nöbet genelgesini’nin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Kararın Salı günü taraflara tebliğ edileceği bildirildi.

Isparta Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Gökay Çetin ile yaptığımız görüşmede, Çetin şunları söyledi ;

“Aktif Sağlık-Sen tarafından Danıştay 5. Dairesine açılan yürütmeyi durdurma başvurumuz şuan için Danıştay 5 dairesi tarafından kabul edildiği bilgisi bize iletildi. Fakat bizlere tebliğ edilmesi büyük ihtimalle Salı günü gerçekleşecek. Şuan için Aile hekimlerimiz, Bakanlığın bize göre hiç de doğru ve adil olmayan uygulamalarıyla karşı karşıya” dedi.

Doktorlar Isparta’da Görev Yapmak İstemiyor

Ayrıca Dr. Gökay Çetin “Isparta’da Aile Hekimlerimizin en büyük sorunu bürokrasi ve siyasettir. Siyasilerin sağlık sistemine direkt olarak müdahaleleri sistemi tıkamaktadır.

Sağlık İl Müdürlüğü bu konularda siyasilerden yana tavır almaktadır. Bugün en çok şikayetin gittiği il Isparta oluyorsa burada bir sorun var demektir.

Bu sorun Sağlık hizmetçileri olan bizler tarafından değil tek yönlü siyasilerin baskısı altında kalan yöneticilerden kaynaklanıyor.

Isparta için 856 soruşturma açılmış. En çok ceza verilen il Isparta konumuna gelmiş. Isparta’da 115 aile hekimi var.

Bu rakam oldukça büyük. Bu rakamlar ayrıca Sağlık hizmetçileri olan doktorların da burada görev yapmalarını zorlaştırıyor.

Birçok kendi alanında uzman ve fedakârca çalışan doktorlarımız Isparta’da görev yapmak istemiyor.

Bunun sonucu olarak Isparta halkı kaliteli sağlık hizmetinden mahrum kalmış oluyor.

Siz en büyük sağlık tesislerini yapsanız ne olacak, oraya alanında uzman ve fedakârca çalışacak doktorlar getiremedikten sonra” dedi.

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.