AHEF, Erzurum'da Açtığı, Nöbet Davasını Kazandı
AHEF, Erzurum'da Açtığı, Nöbet Davasını Kazandı
07 Temmuz 2015 Salı - 14:43
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
ahef-erzurum-da-actigi-nobet-davasini-kazandi

AHEF, Erzurum'da Açtığı, Nöbet Davasını Kazandı

AHEF Genel Sektereri Sayın Dr. Lütfi TİYEKLİ'nin konu ile ilgili yazısı aşağıdadı.

 

Değerli Arkadaşlar,
Hatırlanacağı üzere geçen yıl Erzurum’daki Aile Hekimi arkadaşlarımıza hukuka aykırı olarak nöbetler yazılmıştı. Arkadaşlarımıza ayda 4 nöbet yazılmıştı.  Meslektaşlarımıza Anayasamızın açık hükümlerine rağmen angaryalar yüklenmişti.
O zaman geçerli olan mevzuata apaçık aykırı ve tamamen keyfi uygulama yapılmaktaydı.
AHEF Yönetim Kurulu oy çokluğu ile aldığı karar ile Erzurum üye il derneğimiz olmamasına rağmen bu olaya müdahil olma kararı almıştı. Bu meslektaşlarımız için AHEF olarak dava açmıştık.
AHEF olarak arkadaşlarımıza her türlü desteği verdik.
AHEF olarak bu davayı üstlendik. Hukuk büromuz davayı takip etmeye başladı.
Bugün yaptığımız hukuk mücadelesini kazanmış bulunmaktayız. Arkadaşlarımız için açılan davada Erzurum 2. İdare Mahkemesi hukuksuzluğa dur demiştir.
İdare Mahkemesi Erzurum Valiliği’nin aile hekimlerinin gönüllü olarak bu nöbetleri tuttuğu iddiasına itibar etmemiştir. Aile Hekimlerine nöbet tutturulabilmesi için hangi zaruret ve ihtiyaç durumunun olduğunu idare gösterememiştir.
Biz bu davayı bir kazanım olarak görüyoruz. Ama bu dava bitmemiştir.
İdareler hukuki süreçlerin uzunluğuna güvenerek istedikleri gibi at koşturabileceklerini düşünmektedir. Biz buna dur demek için çalışıyoruz.
Aile hekimlerine keyfe keder, hiçbir hukuki mevzuata uymayan angaryalar yükleyenler sorumluluklarının farkına varmalıdır. Bu nedenle bu nöbet listesinde imzası olan herkes için tazminat davaları hukuk büromuz tarafından açılacaktır.
Aile hekimlerine angarya yüklemenin bir bedeli olacaktır.
 
Dr. Lütfi TİYEKLİ
AHEF Genel Sekreteri

Habere İlişkili Dosyalar :
Etiketler : ahef, aile hekimi, nöbet, yasa, dava, sonuç,

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.