Ağzınız açık uyuyorsanız dikkatli olun
Ağzınız açık uyuyorsanız dikkatli olun
26 Nisan 2014 Cumartesi - 09:38
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
agziniz-acik-uyuyorsaniz-dikkatli-olun

Ağzı açık uyumak birçok hastalığın belirtisi olduğu gibi bazı hastalıkların da tetikleyicisi olabiliyor. Bu hastalıklardan biri de dişeti hastalıkları. Dişeti hastalıkları son yıllarda çok fazla kişide görülmeye başlandı. Son araştırmalara göre 10 kişiden 9'u dişeti hastalıkları yaşıyor.

Dişeti hastalıklarının bu kadar çok görülmesinin birçok sebebi olduğunu söyleyen Diş Hekimi Göknur Gözen, tüketilen gıdaların, beslenme eksikliklerinin, stresin, hormonal değişikliklerin yanı sıra istirahat halinin de bu hastalıklara neden olabileceğini belirtti.

İstirahat zamanlarında alt ve üst dudağın birbirine temas etmemesinin ağız sağlığı için olumsuz durumlar oluşturabileceğini söyleyen Gözen, bu durumlarda alınan nefesle ağızda kuruluk oluştuğunu ve dişetlerinin kurumaya yol açtığını söyledi.

Dişeti mukozasının kurumasıyla üzerinde çok hızlı bir şekilde çatlaklar oluşabileceğini bildiren Gözen, bu durumun periodontal hastalıklar (dişeti hastalıkları) oluşturduğunu söyledi.

Gözen, var olan ağız (dudak) açıklığının ortodontik tedavi ile çözülebileceğini aktardı.

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.