4 bin prim borçlsuna büyük af geliyor!
4 bin prim borçlsuna büyük af geliyor!
24 Mayıs 2014 Cumartesi - 06:45
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
4-bin-prim-borclsuna-buyuk-af-geliyor

Yaklaşık 4 bin GSS prim borcu olan vatandaşın borcu sıfırlanıyor. Zorunlu Sağlık Sigortası prim borçlularına af geliyor. Zorunlu Sağlık Sigortası prim borcu affından kimler yararlanacak? Aftan yararlanmak için ne yapmak gerekir? İşte yanıtlar...

Milliyet gazetesi yazarı Abbas Güçlü bugünkü köşesinden Çalışma Müfettişi Ali Tezel'le yaptığı programın notlarını paylaştı.

Abbas Güçlü'nün köşesinden aktardığı bilgilere göre, kişi başına ortalama 4 bin liraya yakın borç var. Zamanında gelir testine girmediği için ayda iki asgari ücretten çok geliri var denilerek aylık sağlık primi 250 lira çıkanlar için bir defalığına, verilen süre içinde başvurmak kaydıyla, yeniden gelir testine girecek. Geçmiş borçlarının sıfır lira 45 lira veya 125 liraya indirilme hakkı olacak. Düzenleme haziran ayında yasalaşacak.

BAĞ-KUR PRİM AFFI

Başbakan Erdoğan masasındaki Torba Yasa hakkında da bilgi veren Güçlü, içinde Bağ-Kur prim aflarının da olacağını köşesinden aktardı.

Birinci seçenek Bağ-Kur’a 12 aydan fazlaprim afları olanlarınprim borçlarının silinmesi. Böylece sağlıktan da yararlanabilecekler.

İkinci seçenek Bağ-Kur’da veSGK işverenprim borçlarında gecikme zamlarının yarısı silinerek, anaparayla beraber 36 takside bölünme imkânı. Aynı şekilde ilk taksit ödendiği andan itibaren sağlıktan da yararlanabilecekler. Yine bu arada dileyenlere, geçmişte sildirdikleri Bağ-Kur primlerini yeniden canlandırma hakkı verilmesi de torba yasada var.

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.