2014 Borç Yapılandırma Nasıl Olacak?
2014 Borç Yapılandırma Nasıl Olacak?
05 Haziran 2014 Perşembe - 12:30
A1
A2
A3
A4
Basın HaberleriPaylaşım
21720 defa okundu
hemen-paylas sayfayı-yazdir
2014-borc-yapilandirma-nasil-olacak

Tarihin en büyük barışı, vatandaşı heyecanlandırdı. 10 milyon vatandaşın devlete olan borçlarına yapılandırma ve faizlere silme getiren düzenleme yasalaşıyor.

Hükümetin devlete borcu olan 10 milyonu aşkın vatandaşa yapılandırma ve faiz silme imkanı için düğmeye basması, büyük heyecan yarattı. Yasa teklifi olarak Meclis Başkanlığı'na sunulan paket, sevince yol açtı.
Tarihin en kapsamlı barış paketi, Meclis'te taşeron ve madencilik kanunu ile birleştirilerek görüşülecek. Kısa sürede de yasalaşması bekleniyor. Düzenleme ile öğrenciden esnafa, çiftçiden işadamına kadar 10 milyonu aşkın vatandaşın vergi, prim, idari para cezaları yeniden yapılandırılırken; faiz borcu da siliniyor.
Vergi, askerlik para cezası, öğrenci kredisi, trafik, köprü ve otoyol para cezalarına 18 aya kadar taksit imkanı getiriliyor. 120 liranın altındaki cezalar da siliniyor.
Vergi borçları için Resmi Gazete'de yayınlanmasından itibaren 2 ay içinde, primler için de ayın başından geçerli olmak üzere 3 ay içinde başvuru yapılabilecek.
TRAFİK CEZASI DA VAR

Tarihi barış ile 30 Nisan tarihi itibariyle kesinleştiği halde ödenmeyen vergi, resim, harçlar ile faiz, cezai faiz, gecikme faizleri ve gecikme zamları yeniden yapılandırılıyor.
Yeniden yapılandırma ile trafik cezaları da dahil olmak üzere 120 liranın altındaki cezalara af geliyor. Trafikteki araçta sigara içenlere kesilen cezalar dışındaki trafik cezaları ya da kabahatler yasasına göre yazılmış ancak tebliğ edilmemiş olan 120 liranın altındaki cezalar gönderilmeyecek. 
12 liranın altındaki karayollarındaki geçiş ücretlerinden de vazgeçiliyor. Yine 2007 öncesinden kalan alacaklardan 50 lirayı aşmayanlarından vazgeçilecek.
18 TAKSİT 36 AYDA ÖDENECEK

Borçlarını yeniden yapılandıranlar 18 taksitte ödeme yapabilecek.
Bu kapsamda 6 taksit için yüzde 1.05, 9 taksit için yüzde 1.07, 12 taksit için yüzde 1.10, 18 taksit için yüzde 1.15 katsayısı uygulanarak ödeme yapacaklar. Taksitler 2 aylık dönemler halinde ödenecek.
SGK PRİM BORÇLARINDA SON DURUM:
Kişi başına ortalama 4 bin liraya yakın borç var. Zamanında gelir testine girmediği için ayda iki asgari ücretten çok geliri var denilerek aylık sağlık primi 250 lira çıkanlar için bir defalığına,verilen süre içinde başvurmak kaydıyla,yeniden gelir testine girecek. Geçmiş borçlarının sıfır lira 45 lira veya 125 liraya indirilme hakkı olacak. Düzenleme haziran ayında yasalaşacak.
BAĞ-KUR PRİM AFFI<br>Başbakan Erdoğan masasındaki Torba Yasa hakkında da bilgi veren Güçlü, içinde Bağ-Kur prim aflarının da olacağını köşesinden aktardı.
Birinci seçenek Bağ-Kur’a 12 aydan fazla prim afları olanların prim borçlarının silinmesi. Böylece sağlıktan da yararlanabilecekler.
İkinci seçenek Bağ-Kur’da ve SGK işveren prim borçlarında gecikme zamlarının yarısı silinerek, anaparayla beraber 36 takside bölünme imkânı.
Aynı şekilde ilk taksit ödendiği andan itibaren sağlıktan da yararlanabilecekler. Yine bu arada dileyenlere, geçmişte sildirdikleri Bağ-Kur primlerini yeniden canlandırma hakkı verilmesi de torba yasada var.
BAĞ-KUR'LUYA AF ÇIKACAK MI?
Çalışma Bakanlığı bu kez prim affı yerine Bağ-Kur kaydının silinmesi formülünü devreye sokacak. Mevcut yasa, 5 yıl ve daha fazla Bağ-Kur prim borcu olanların borçlarının silinmesine imkân tanıyor.
Bu arada Yeşil Kart yerine kurulan Genel Sağlık Sigortası (GSS) sisteminde evdeki hesap çarşıya uymadı. Prim tahsilatı yüzde 3,5’te kaldı, sistem iflas etti. SGK, 8 milyar liralık prim alacağının ancak 300 milyon lirasını tahsil edebildi.
Prim borcu için hükümet af hazırlığında, afla birlikte GSS’nin maliyeti Yeşil Kart’ı da geçecek. 8 milyar liralık prim alacağı biriken Genel Sağlık Sigortası bu rakamın sadece 300 milyon lirasını tahsil edebildi.
Sosyal güvencesi olmayan 12,5 milyon kişinin gelirine göre prim ödeyerek sağlık hizmeti alması amaçlayanıyordu. Gelir testine giren 12 milyon kişiden 8 milyonunun geliri asgari ücretin üçte birinden az olduğu için primini devlet ödüyor.
Geri kalan 4,5 milyon kişi ise prim ödeyerek hizmet alacaktı. Ancak bu kişilerin bir bölümü teste hiç girmezken girenlerden de tahsilat yapılamıyor.
Yeşil Kart yerine kurulan Genel Sağlık Sigortası (GSS) sistemi işlemiyor. Geliri asgari ücretin üçte birinden fazla olanlardan alınması planlanan sağlık primi tahsilatı yapılamıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun  (SGK) verilerine göre GSS kapsamında yaklaşık 8 milyar liralık sağlık primi alacağı birikti.
Bugüne kadar tahsil edilen sağlık primi miktarı ise 300 milyon lirada kaldı. Buna göre tahsilat yüzde 3,5’lar seviyesinde. Uzmanlar, gelir testi yöntemiyle vatandaşa çıkarılan sağlık primi borcunun tahsil edilmesinin neredeyse imkânsız olduğunu belirtiyor.
GSS kapsamında borcu olan 4 milyon kişi için çare arayan hükümet, önümüzdeki günlerde Meclis’e gelecek olan torba yasa ile sağlık prim borçlarını yeniden yapılandıracak. Bu kapsamda borçların bir kısmı tamamen silinecek.
Büyük bölümünde ise faizler silinerek anapara taksitlere bölünecek. Ancak uzmanlar, affın da çare olmayacağı görüşünde. Bu arada afla birlikte oluşan maliyet ise Yeşil Kart sisteminin getirdiği yükü aşıyor.
Sosyal güvenlik kapsamında olmayan 12,5 milyon kişinin ise gelirine göre prim ödeyerek sağlık hizmeti alması amaçlanıyordu. SGK verilerine göre 11 milyon 979 bin kişi gelir testine girdi. Teste girenlerden yaklaşık 8 milyon kişinin geliri asgari ücretin üçte birinden az olduğu için bu kişilerin primini devlet ödüyor.
Geriye kalan yaklaşık 4,5 milyon kişi ise sağlık primi ödeyerek hizmet alacaktı. Ancak gelinen noktada bu kişilerin bir bölümü gelir testine hiç girmedi. Gelir testine girenlerden de prim tahsilatı yapılamıyor. GSS’ye göre üniversiteye gidiyorsa 25 yaşını, liseye gidiyorsa 20 yaşını, okula gitmiyorsa 18 yaşını geçen kişiler, sosyal güvenlik kapsamında değilse gelir testine girmek zorunda.

Kaynak :
logo

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Yorumlar
Yeni Yorum Ekle
(0) Yorum Yapıldı
Henüz bir yorum eklenmedi.